Nyt om udbygning af fjernvarmen i Rebæk Syd og Præstemosen

Om fjernvarmen

Rebæk Syd og Præstemosen vil blive koblet på det eksisterende fælles fjernvarmenet, og blive forsynet med grøn fjernvarme fra VEKS, der er et kommunalt ejet transmissionsselskab. Størstedelen af Hvidovre forsynes i dag med fjernvarme fra VEKS.      

Er du interesseret i at vide mere om, hvor VEKS leverer fjernvarme til Hvidovre Fjernvarmeselskab, kan du læse her:
>>Hvad er fjernvarme? – Hvidovre Fjernvarme<<


Status på udbygning af fjernvarmen

Tidsplan

Udbygningsprojektet følger planen som kan ses på vores hjemmeside >>klik her<< samt på skiltene som er opsat ude i udbygningsområdet.  

Rebæk Alle   

Grundet fjernvarmearbejde er vejen delvist spærret frem til ultimo september 2025. 

Tilkobling til fjernvarmenettet

De første installationer og dermed den reelle tilkobling til fjernvarmenettet begynder i starten af oktober 2025. Konverteringen vil foregå løbende og forventes at være endeligt afsluttet primo 2027.   

I forbindelse med det forestående VVS-arbejde, bliver du, hvis du har underskrevet en kontrakt med Hvidovre Fjernvarme, kontaktet ca. 14 dage før tilkoblingen skal udføres, og dette på flg. vis: 

‘Gør det selv løsning’  
Hvidovre Fjernvarme sender dig en mail når du er klar til at blive koblet på fjernvarmenettet. Herefter skal du selv kan kontakte en VVS’er som skal udføre selve tilkoblingen. Detaljerne vedr. Dette vil være beskrevet i mailen.

‘Standard-’ & ‘All Inclusive-løsning’ 
I forbindelse med installationen af fjernvarmeunitten på din adresse, vil vores VVS’er kontakte dig direkte for aftale om en konkret installationsdato. 

Opsigelse af gasaftale 

Når det er tid til at du skal opsige din gasaftale, sender vi dig en mail med information om, hvorledes du skal gøre dette.   

Husk i den forbindelse at gøre brug af afkoblingspuljen hos EVIDA. Du kan læse yderligere om afkoblingspuljen på EVIDAs hjemmeside via dette link >>klik her<<  

Vigtigt!
Det er vigtigt, at du først opsiger din gasaftale når du får besked herom og dermed kender til datoen for installationen af din fjernvarmeunit. Opsiger du aftalen før tid, kan du risikere at stå uden varme og varmt vand.